A Múzeum története
Családi Fészek Néprajzi Múzeum
Több évtizedes gyűjtőmunka eredményeként az Ofella Sándor Alapítvány Kuratóriuma 2013. június 1-én megnyitotta a Családi Fészek Néprajzi Múzeumot az 1925-ben sárfalból készült két szoba, konyha, kamra elrendezésű tornácos lakóházban.
Az eredeti állapotra visszaállított iparos cipészmester által épített épület belső berendezése hűen mutatja be őseink hagyatékát, építészetét.
A lakóház hármas elosztású: egy bejárattal 2 szoba, konyha tekinthető meg, külön bejárattal a kamra, valamint melléképületként kisház jelleggel a nyári konyha.
Az első tisztaszobában vetett ágy, asztal, lóca, sublót mutatja meg a régmúlt idők berendezéseit, eszközeit, a falon családi és vallási képek díszlenek.
A bejárati részen, valamikori pitvar, mai szóval konyha - étkezéshez, főzéshez használt több mint száz éves használati tárgy, eszköz látható.
A hátsó szoba, vagy lakószoba a mindennapi élet színterét mutatja be a XX. század első felének hitelességével.
A ház fontos része volt a kamra. Ez a helyiség most más funkciót tölt be, itt működik az Ofella Sándor Hagyományőrző Népi Együttes. Elhelyezésre került az 1950-től működő Ofella Sándor Hagyományőrző Népi Együttes emléktárgyai, fényképei, dokumentumai, Ofella Sándor három könyve, amelyben leírja és közreadja élete történetét, hiszen családja életén keresztül egy falu közösségének mindennapjaiban nyerhetünk bepillantást. A helytörténeti étékek, Tápió-völgye néprajzának megmentése, a népdal, népszokás összekovácsolta szülőfalujának hagyományőrzését, melyben a falu lakosságának fele képviseltette magát az elmúlt 65 évben.
A régi, falusi portákon a nyári konyha, vagy kiskonyha külön épületként működött.
Most a cipész-, bognár mesterség szerszámait, tejes-, lekváros köcsögök, vizeskancsók gyűjteményét, katonai szolgálatot teljesítők egyes tárgyait mutatja be.
Az udvarban elhelyezkedő fészerben a mezőgazdasági munkához használt eszközöket mutatjuk meg a látogatóknak, alkalmakként rendezvények, játszó-házi és kézműves foglalkozások lebonyolítására szolgál.
A Családi Fészek Néprajzi Múzeumot meglátogató felnőttek, gyermekek megismerkedhetnek a régi korok gyermekjátékaival.
Őseink mindennapjait bemutató Családi Fészek Néprajzi Múzeumot megtekinthetik:
Cím: 2251 Tápiószecső, Arany János u. 2.
Kedd de.: 9-12 óráig, Csütörtök du.: 16-19-ig, Szombat-vasárnap du.: 15-18 óráig,
vagy igény szerint a 06 30 201 3098 telefonszámon való bejelentkezéssel.
Walter János
Ofella Sándor Alapitvány Kuratórium Elnöke,
néprajzi múzeum igazgatója